Počítání karet v Blackjacku

Počítání karet je proslulá metoda, jak v Blackjacku obelstít casino a získat náhodu na svou stranu. Jejím smyslem je zjistit, jestli v balíčku zbývajících karet převládají karty pro hráče výhodné.

Zkušený hráč Blackjacku může s pomocí počítání karet dokonce získat nad casinem výhodu a vyhrát tak mnohem větší sumy. Přestože počítání karet není samo o sobě ilegální (pokud se k tomu nepoužívají nějaká elektronická zařízení), ve většině kamenných casin se krupiéři snaží podezřelé hráče rozptylovat a v soukromých casinech jim dokonce mohou zakázat i vstup. V online casinech na tento problém nenarazíte, tam si můžete zkoušet počítat karty klidně i s pomocí počítače.

Základní systém počítání karet – Hi-Lo

Karta 2 3 4 5 6 7 8 9 10 J Q K A
Body +1 +1 +1 +1 +1 0 0 0 -1 -1 -1 -1 -1

Tabulka udává, co máme udělat, když dealer vyloží na stůl kartu (ať už do svého nebo hráčova listu) – pokud je karta nižší než 7, přičteme jeden bod, pokud je vyšší než 9, jeden bod odečteme, jinak neděláme nic. Takto si hráč v hlavě přičítá a odečítá body za vyložené karty. Pokud je v jednom okamžiku hry součet kladný a vysoký, znamená to, že bylo vyloženo mnoho nízkých karet a je vyšší pravděpodobnost, že v balíčku zbyly vysoké. Pokud je součet výrazně záporný, znamená to, že v balíčku zbývají spíše nízké karty. Podle toho pak můžete upravit strategii sázení. Pokud k dosažení blackjacku potřebujete deset bodů a váš součet je v tento okamžik kladný, je poměrně pravděpodobné, že vám desítka přijde.

MIT Blackjack tým

Blackjackový tým z MIT se utvořil kolem skupiny studentů a absolventů Massachusettského technologického institutu. Studenti se po škole scházeli v klubu, kde hráli karetní hry a analyzovali jejich strategie. Časem se z neškodné zábavy stal skutečný byznys – vytvořili si falešné identity, učili se, jak jednat v napjatých situacích, které mohou v casinech nastat, ale srdcem jejich systému bylo důmyslné počítání karet.

Počítání karet je dokázaný způsob, kterým lze získat v Blackjacku výhodu nad casinem. Je k němu ale potřeba nejen zkušenost a numerické schopnosti, ale také disciplína a odhodlání. Casina o této nevýhodě vědí, ale spoléhají na lidskou nedokonalost, která vrátí šance zase na stranu casina. Nicméně počítači karet jsou často zastrašováni a nezřídka z casin vykázáni.

Tým z MIT používal rozšíření tradičního Hi-Lo systému počítání karet, které bylo založené na statistické pravděpodobnosti získání vysokých nebo nízkých karet. Členové týmu se vydávali za cizince, kteří se navzájem neznají, přitom ale u stolu hráli „spolu“ a používali slovní kódy k sdělení, jak vysoký je v tomto okamžiku součet. Tzv. „spotteři“ hráli za minimální sázky a přitom se snažili udržet si přehled o hodnotách již vyložených karet. Když byla pravděpodobnost příznivá, tajně signalizovali „velkému hráči“, že má zvýšit sázky. Tým cestoval v devadesátých letech po casinech na celém světě a například za jeden víkend vyhrál v Las Vegas 400 000 dolarů. Jenže technologie se postupně zlepšovala a casina si navzájem sdělovala identity a podoby podezřelých hráčů. Členové týmu se také začali stýkat mimo herny, což zničilo jejich krytí. Blackjack MIT tým se postupně rozpadl a jeho poslední zbývající hráč byl vyveden z casina se slovy: „Tady už nemůžete hrát. Jste na nás příliš dobrý.“

Podle těchto událostí byl v roce 2008 natočen film „21“ s Kevinem Spaceym v jedné z hlavních rolí.