Pravidla Blackjacku

K Blackjacku se používá standardní balíček s 52 kartami, očíslovanými 2-10, J, Q, K, A. Karetních sad se obvykle používá šest. Hodnoty karet v Blackjacku ukazuje následující tabulka:

Karta Bodová hodnota
2-10 podle čísla na kartě
J, Q, K 10 bodů
A 1 nebo 11 bodů

Na začátku hry obdrží hráč dvě karty od dealera (krupiéra, rozdávajícího) a posléze se rozhoduje, jestli chce ještě jednu kartu (tento tah se nazývá „Hit“) nebo už žádnou nechce (tzv. „Stand“). Cílem je mít součet karet v ruce 21 bodů (tzv. blackjack), nebo se tomuto součtu alespoň co nejvíc přiblížit, ale nepřesáhnout ho. Při součtu vyšším než 21 hráč (i dealer) automaticky prohrává. Dealer si také rozdává karty, je ale povinen hrát podle určitých pravidel. Pokud je součet jeho karet do 16, musí vzít další kartu, je-li 17 a více, další kartu nebere. Pokud dealer překročí 21, prohrál a všem hráčům vyplatí množství peněz, které vsadili. Pokud má dealer blackjack (součet 21), všichni hráči prohrávají, kromě těch, kteří mají sami blackjack, pro ty končí hra nerozhodně.

Sázky v Blackjacku

Sází se vždy ještě před rozdáním karet. V průběhu hry lze sázky už jen navyšovat. Možnosti sázek jsou takovéto:

  • Double: zdvojnásobení sázky – hráč vezme ještě jednu kartu a skončí
  • Split: rozdělení listu – lze zahrát v případě, že hráč dostal do ruky dvě karty stejné hodnoty, s každou pak hraje vlastní hru
  • Insurance: pojištění proti blackjacku dealera

Strategie v Blackjacku

Podle pravděpodobnostních výpočtů je sestavena tato blackjacková tabulka, která zobrazuje statisticky nejlepší rozhodnutí, které může hráč s danou kombinací karet udělat. Pokud se pokyny v této blackjackové tabulce budete řídit, měli byste v dlouhodobém horizontu stále vyhrávat.